Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2892855 obálek a 873897 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Velké špionážní operace: studená válka



Autor: Pacner, Karel
Rok: 2004
ISBN: 9788000013169
NKP-CNB: cnb001311407
OCLC Number: (OCoLC)61400237
OKCZID: 110012005
Vydání: 1. vyd.

Citace (dle ČSN ISO 690):
PACNER, Karel. Velké špionážní operace: studená válka. 1. vyd. Praha: Albatros, 2004. 285 s. Albatros Plus, 23.

Hodnocení: 4.0 / 5 (21 hlasů)


Digitální objekty

Národní digitální knihovna (dostupné pouze v této knihovně)
Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné pouze v této knihovně)



Další vydání




Anotace

 

Velmi brzy po skončení 2. světové války se z bývalých spojenců stali nepřátelé na život a na smrt. Svět byl rozdělen železnou oponou na dva dominantní vojensko-politické bloky. Na jedné straně Sovětský svaz a socialistické státy, na straně druhé Spojené státy a jejich spojenci. Obě uskupení vydávala obrovské prostředky, aby získala velmi cenné informace o vojenských, kosmických, ale i hospodářských programech potenciálního protivníka. Vedle řadových rozvědčíků pracovali na nepřátelském území také tzv. nelegálové i dobrovolníci. Pro špionážní úkoly byli verbováni politici, obchodníci, diplomaté, ale také přeběhlíci i obyčejní zaměstnanci různých úřadů a firem. Zvláštní skupinu tvořili dabléři, agenti, kteří pracovali pro obě strany. Postupně získávaly na důležitosti nejen informace z lidských zdrojů, ale i z fotografického průzkumu pomocí družic letadel a družic, informace elektronického zpravodajství. Vznikaly dokonce specializované ústavy, vědecko-technické instituce, které se zabývaly pečlivou analýzou získaných údajů. Autor popisuje sedmnáct skutečných případů, akcí velmi úspěšných i příkladů naprostého selhání zpravodajských i kontrašpionážních služeb Spojených států, Velké Británie a Sovětského svazu. V závěru každé kapitoly vysvětluje autor různé jednotlivé pojmy z činnosti zpravodajců (bublina, kamufl, defektor, pravidla pro schůzky). Kniha je doplněna přehledem hlavních zpravodajských služeb Sovětského svazu (Ruska), Spojených států, Velké Británie, Francie, Německa a České republiky (Československa). Fotografie, jmenný rejstřík, seznam literatury.

Zdroj anotace: Web obalkyknih.cz



Dostupné zdroje

Antikvarium s.r.o.
Můj antikvariát
Databázeknih.cz
Československá bibliografická databáze
KNIHCENTRUM.cz
Antikvariát Avion


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)
 
 
 

Seznam literatury