Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2891170 obálek a 872966 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Maxmilián I: zakladatel habsburské světové říše



Autor: Größing, Sigrid-Maria
Rok: 2004
ISBN: 9788024903408
NKP-CNB: cnb001295385
OCLC Number: (OCoLC)76602473
OKCZID: 110034596
Vydání: Vyd. 1.

Citace (dle ČSN ISO 690):
GRÖSSING, Sigrid-Maria. Maxmilián I: zakladatel habsburské světové říše. Vyd. 1. Praha: Ikar, 2004. 325 s.

Hodnocení: 3.5 / 5 (12 hlasů)


Digitální objekty

Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné pouze v této knihovně)
Národní digitální knihovna (dostupné pouze v této knihovně)



Anotace

 

Maxmilián I. z rodu Habsburků, syn císaře Fridricha III., arcivévoda rakouský a císař římský, platil na evropské scéně za žádoucího ženicha. Jeho sňatek s Marií, dcerou vévody burgundského, znamenal nejen štěstí pro oba mladé lidi, kteří se upřímně milovali, ale i připojení Burgundska včetně Nizozemí k habsburským državám. Této "nejžádoucnější země Evropy" se však chtěl zmocnit francouzský král Ludvík XI., a tak již tehdy začínají tuhé boje sotva dvacetiletého Maxmiliána s Francií. Když Marie tragicky zemřela, dvouletá Maxmiliánova dcera Markéta byla zavlečena do Francie, aby se v budoucnu stala manželkou francouzského následníka Karla VIII. Po letech však Karel VIII. zasnoubení s Markétou zrušil, vtrhl do Bretaně, unesl Annu Bretaňskou, která se měla stát chotí Maxmiliána, a oženil se s ní. Tím byla Habsburkova potupa dokonána. Maxmilián válčil s francouzskými panovníky celý život, zvláště o vliv v Itálii, a vedl neustálé spory s německými knížaty. Díky promyšlené sňatkové politice zajistil habsburské dynastii velmocenské postavení: zatímco Maxmiliánův starší vnuk Karel usedl na španělský trůn s dědickým právem pro Habsburky, mladší vnuk Ferdinand se stal roku 1526 na základě dědických smluv s Jagellonci králem českým a uherským. Právě Ferdinandem I. zahájili Habsburkové panování i v českých zemích a vládu si zde udrželi až do roku 1918.

Zdroj anotace: Web obalkyknih.cz



Dostupné zdroje

Svaz českých nakladatelů a knihkupců
Můj antikvariát
1. Podzemní antikvariát
Databázeknih.cz
Československá bibliografická databáze
Antikvariát Avion


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)