Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2895052 obálek a 875008 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Znak, struktura, vyprávění: výbor z prací francouzského strukturalismu



Autor: Kyloušek, Petr a Fryčer, Jaroslav
Rok: 2002
ISBN: 9788072940165
NKP-CNB: cnb001093834
OCLC Number: (OCoLC)51189856
OKCZID: 110007583
Vydání: Vyd. 1.

Citace (dle ČSN ISO 690):
Znak, struktura, vyprávění: výbor z prací francouzského strukturalismu. Překlad Jaroslav FRYČER. Vyd. 1. Brno: Host, 2002. 324 s. Strukturalistická knihovna, 10.

Hodnocení: 4.0 / 5 (2 hlasů)


Digitální objekty

Univerzita Karlova (dostupné pouze v této knihovně)
Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné po přihlášení )
Národní digitální knihovna (dostupné po přihlášení )



Anotace

 

Jednotlivé texty lze rozdělit do tří základních tématických okruhů (mýtus, konfrontace strukturalismu s hermeneutikou, vnější hranice a některé aspekty tvůrčího procesu vyprávění). Barthesova studie se pokouší najít strukturu vyprávění na základě definování teoretického modelu, jenž by popsal a utřídil nekonečné množství forem tohoto fenomenu. Greimas využívá rozbor borórského mýtu k vytvoření návodu popisu, umožňujícímu jeho maximální čitelnost. Lévi-Strauss definuje elementární principy proměny mýtů ve smyslu zachování mytologické látky, která může zrodit zcela odlišný mýtus. Sellier vymezuje podstatu i základní znaky literárního mýtu, neboť etnicko-náboženská forma mýtu určitou část vlastní dokonalosti přenechala literatuře. Bremondův text se snaží utřídit jednotlivé základní typy vyprávění, čehož využívá k analýze vazby na nejobecnější formy lidského chování. Todorov hledá základní vlastnosti rámce pro zkoumání literárního vyprávění. Hamon chápe popis jako jednotku vyprávění, jež s sebou nese rozmnožování témat zvyšující pravděpodobnost. Jennyho studie se pokouší o analýzu klišé na základě sémiologické struktury. Genette vymezuje hranice vyprávění na základě jeho definice coby ztvárnění určité události pomocí jazyka. Foucault filozofickými prostředky komentuje význam díla představitele nového románu - Robbe-Grilleta. Závěrečná Ricoeurova stať konfrontuje strukturalismus, chápaný jako vědu, s hermeneutikou, pojatou coby filozofickou interpretaci mýtických obsahů v rámci tradice.

Zdroj anotace: Městská knihovna v Praze



Dostupné zdroje

Můj antikvariát
Databázeknih.cz
Československá bibliografická databáze


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)