Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2893647 obálek a 874269 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Vývoj konstitucionalismu v českých zemích



Autor: Karel Schelle , Jaromír Tauchen
Rok: 2013
ISBN: 9788072019274
NKP-CNB: boa001-mzk01001370868
OCLC Number: (OCoLC)879563949
OKCZID: 112493110

Citace (dle ČSN ISO 690):
SCHELLE, Karel. Vývoj konstitucionalismu v českých zemích. Praha: Linde Praha, 2013. 2 sv. (2775 s.).


Anotace

 

Autoři využili dvacáté výročí existence České republiky a přikročili k náročnému výzkumu vývoje konstitucionalismu na tomto území v širších historicko-politických souvislostech, a to od roku 1848–1849, kdy došlo k vydání prvních ústav a k vytvoření prvního sboru parlamentního typu. Od té doby prošly české země složitým vývojem. Celá dvousvazková publikace je vzhledem ke svému rozsahu, časovému záběru, ale zejména množství dosud nepublikovaných materiálů průkopnickým dílem. Na knižním trhu doposud nebyla tak komplexní publikace obsahující v podstatě vše, co k problematice vývoje českého konstitucionalismu patří. Doba od roku 1848 do současnosti je rozdělena na devět tematických celků, každá kapitola je rozčleněna do čtyř částí. V první je nastíněn ústavní vývoj daného období s odkazy na jednotlivé dokumenty. Následuje vždy hlavní část každé kapitoly, tedy soubor dokumentů nejrůznějšího charakteru vztahujících se k problematice konstitucionalismu daného období. V jednotlivých kapitolách museli autoři reagovat na specifičnost příslušných období, proto jsou některé subkapitoly ještě dále tematicky členěny (zejména se to týká slovenské problematiky). Autoři chtěli zájemcům o tuto problematiku maximálně usnadnit orientaci, proto v některých kapitolách odlišili samostatně dokumenty realizované, od nerealizovaných návrhů. Třetí částí každé kapitoly je bibliografie zaměřená na soubor knih tematicky zaměřených na dané období. Čtvrtá část, vizuálně nejzajímavější, je souborem fotodokumentace k danému období. Je zde představeno vše podstatné, co se k danému období váže - nejen budovy, v nichž zasedaly parlamenty, výjevy ze zasedání sněmoven, fotoreprodukce nejvýznamnějších ústavních dokumentů, ale zejména je zde vyčerpávající galerie osobností, které více nebo méně zasáhly do ústavně-politického vývoje v daném období. Jsou zde však také ukázky titulních stran nejvýznamnějších prací ústavněprávního charakteru. Na konci publikace je kompletní sbírka fotografií hlav států celého sledovaného období, přehled všech ministerských předsedů, předsedů a místopředsedů parlamentů (ovšem až od roku 1918). Fotografie pro tuto část publikace byly sesbírány z nejrůznějších zdrojů, jejichž kompletní výčet je uveden na konci tohoto textu. Bohužel především k nejnovějšímu období je paradoxně obtížné zajistit kvalitní fotodokumentaci, vzhledem k mnohdy zcela nepřijatelným podmínkám některých údajných majitelů fotografií. Doposud se právní historiografie nikdy neponořila do tak rozsáhlého a komplexního výzkumu dané problematiky. Dvojice renomovaných autorů této publikace proto věří, že jejím vydáním částečně zaplní mezeru v právní historiografii, a přesvědčí mladé autory k tomu, aby se začali základnímu tématu pro novodobé české právní dějiny věnovat.


Dostupné zdroje

KNIHCENTRUM.cz


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)