Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 1280788 obálek a 233338 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR. .

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Rybí krev

Rok: 2012
ISBN: 9788072946396
OCLC Number: (OCoLC)798994278
NKP-CNB: cnb002362399

Hodnocení: 4.2/5 (2 hlasů)

Knihkupci a nakladatelé

Městská knihovna v Praze
Svaz českých nakladatelů a knihkupců 329.00 Kč
Srovname.cz 148.00 Kč
Flexibooks 149.00 Kč
Antikvariát Kodytek 140.00 Kč


Anotace

Románem Rybí krev pokračuje Jiří Hájíček ve své linii venkovských próz (povídkový soubor Dřevěný nůž, romány Zloději zelených koní a Selský baroko) a zavádí nás tentokrát na jihočeský venkov přelomu osmdesátých a devadesátých let dvacátého století. Po patnácti letech strávených v cizině se Hana v roce 2008 vrací do polozatopené vesničky na břehu Vltavy, kde vyrůstala, chtěla se vdát a být učitelkou ve zdejší jednotřídce. Ale všechno je jinak - na vylidněné návsi stojí sama. Má však odvahu podívat se zpátky, má odhodlání ptát se sama sebe i lidí, kteří pro ni kdysi mnoho znamenali. Člověk po čtyřicítce si chce udělat pořádek sám v sobě, uzavřít konečně staré záležitosti a bolesti, říká Hana, když se po dlouhých letech setkává s otcem, bratrem a kamarádkami z dětství. Po úspěšném románu Selský baroko (Magnesia Litera 2006 za prózu), který tematizoval rozpad tradičního venkova v padesátých letech minulého století, zkoumá autor dál českou vesnici. Rybí krev je především příběhem rozpadu jedné rodiny a vesnice za již zcela jiných společenských okolností. Téma vysídlování a bourání obcí, aby na jejich místě mohla stát jaderná elektrárna, se zdá veskrze současné, nevyhnutelné i dnes, kdy je nejistý osud dalších vesnic, například kvůli těžebním limitům v hnědouhelné oblasti severních Čech. Rybí krev však není nějakým „zeleným románem", je to především poutavý lidský příběh tří kamarádek z malé vesnice, které osud rozprášil do světa, příběh, v němž se silně ozývá touha po rodinné soudržnosti, a také příběh o síle lásky a odpuštění. Trailer ke knize: http://www.youtube.com/watch?v=4lTO0xtYJO4

Zdroj anotace: Portál Srovnáme.cz


Komentáře

Srovname.cz
Moc pěkný, čtivý a silný český příběh. Doslova jsem ho neodložila, dokud jsem ho po půldni celý nedočetla a stále ve mně přetrvávají pocity z jeho četby - pocit bezmoci a beznaději lidí z pěti jihočeských vesniček (a že bychom takových lidských dramat našli jen po Čechách a Moravě mnohem víc).
25.11.2015    Zdroj: Srovname.cz

Vynikající
17.02.2014    Zdroj: SKAT - Souborný katalog

Bohužel musím přiznat, že mě tato oceněná kniha dost nudila. Navíc jsem se přistihl, že mi hlavní hrdinka leze na nervy tak, že začínám fandit protistraně (těm, co staví Temelín)...
05.01.2014    Zdroj: SKAT - Souborný katalog

Jedna z nejlepších knih, jaké jsem vůbec četla. Silné - přesto opatrně obcházené téma, skvělý vypravěčský styl, úžasná realita v postavách. Detaily plné poezie, až se člověk neubrání slzám, jak je to vše opravdové. Kus naší historie, kterou by měl každý znát.
30.07.2013    Zdroj: SKAT - Souborný katalog

Tato kniha mě hluboce zasáhla.Ať už vzpomínkou na dobu nedávno minulou, tak to, s jakou nenuceností mě naprosto pohltila a oslovila. Na několika místech v české republice zmizelo plno vesnic a vesniček a ať už z jakéhokoli důvodu, v této knize, kde je tím důvodem výstavba elektrárny, autor popisuje jak celou věc jako celek, tak lidi, kterých se to týká. Jak bojují, jak snadno nebo nesnadno podlehnou, jak se s tím kdo vyrovnává nebo naopak.Hlavní hrdinka se vrací po letech z ciziny a popisuje celý příběh tak, jak začal a po letech se chce vypořádat i se svými "resty" a uzavřít tak v sobě něco, co bylo stále otevřené. Knihu doporučuji všem, nejen třicátníkům/čtyřicátníkům, které osloví jistě i bez hlavního tématu knihy.
27.06.2013    Zdroj: SKAT - Souborný katalog

Hájíček si vždy dokáže najít atraktivní pozadí pro své romány (zvláště pro Jihočechy) - hledání vltavínů, pátrání v třeboňském archívu či stavbu temelínské elektrárny, což je případ Rybí krve. Čte se to velmi dobře, ale jednoznačný happy end zde nečekejte, stejně jako v přechozích jeho knihách. Trochu z toho na mě dýchla až určitá beznaděj. Čtení ale rozhodně doporučuji.
02.11.2012    Zdroj: SKAT - Souborný katalog


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (54.161.208...)