Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2893218 obálek a 874088 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Pernštejnské ženy



Rok: 2018
ISBN: 9788074226410
NKP-CNB: abd001-002192592
OKCZID: 127922604

Citace (dle ČSN ISO 690):
MAREK, Pavel. Pernštejnské ženy: Marie Manrique de Lara a její dcery ve službách habsburské dynastie. Vydání první. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2018. 495 stran.

Hodnocení: 4.0 / 5 (1 hlasů)


Anotace

 

Osudy a doba významných žen z rodu Pernštejnů.Práce věnuje důležitou pozornost španělské šlechtičně Marii Manrique de Lara, která se provdala za Vratislava z Pernštejna, jejím dcerám (např. Polyxena z Lobkovic, Jana z Pernštejna atd.) a rovněž vztahům pernštejnských žen k představitelům habsburské dynastie v kontextu s evropskými dějinami 16. a 1. poloviny 17. století.

Zdroj anotace: Městská knihovna v Praze



Dostupné zdroje

Databázeknih.cz
Československá bibliografická databáze
KNIHCENTRUM.cz


Komentáře

V tomto případě Nakladatelství lidové noviny vsadilo na téma, které v české literatuře v podstatě nemá obdoby. Samozřejmě máme české autory, kteří se věnovali Pernštejnským ženám či ženám v české renesanci, ale žádná kniha se v takovémto rozsahu nezabývá osudy a politickým vlivem středověkých šlechtičen z jediné rodové linie, který získaly díky svým obdivuhodným diplomatickým dovednostem a úctyhodnému vlivu, který si postupně vybudovaly na habsburském císařském dvoře. Z knihy se dozvíme fakt, který se v žádné učebnici, potažmo v žádné jiné knize,nedočteme totiž, že Pernštejnové od doby Vratislava z Pernštejna vděčí mocenskému i ekonomickému vzestupu rodu zejména díky schopnostem a konexím svých žen. Kniha mě zaujala na první pohled: na obálce je výřez z portrétu Marie Manrique de Lara od Alonza Sancháze Coella. Je tištěna na křídovém papíře, text je prokládaný portréty šlechticů, graficky znázorněných rodokmenů a fotografií památek spojených s Pernštejským rodem. Autor knížku rozdělil na tři části: V první části se autor věnuje zejména Marii Manrique de Lara (matka oné známé Polyxeny, která se svatbě jmenovla "z Lobkowicz" ), která roku 1551 vstoupila do služby u císařského dvora Marie Habsburské. Druhá část je věnovaná Mariiným dcerám (Janě, Alžbětě, Františce, Luise, Bibianě a všeobecně známější sestře Polyxeně), které se pohybovaly již od raného věku v prostředí dvora. Třetí část začíná úmrtím Marie Manrique a vysvětluje, jak se v přemýšlení a chování Mariiných dcer projevoval její odkaz. "PERNŠTEJNSKÉ ŽENY" se mi velmi líbily, ale rozhodně nečekejte, že "se knížka bude číst sama". I když autor píše čtivě, kniha je napěchovaná informacemi, daty, jmény a fakty, tudíž se musíte při čtení poněkud soustředit a tak ani nelze čekat, že knihu přečtete "na první dobrou" jako třeba nějaký zamilovaný román, přece jen se jedná o vědecko - populární žánr a nikoli o červenou knihovnu.(Takže do vany si ji neberte...:) ). Kniha mě zaujala z mnoha důvodů: mj. obdivuji autora Pavla Marka za jeho mravenčí a vytrvalé pátrání v našich i zahraničních archívech, díky kterému mohla tato kniha na svět. Vzhledem k tomu, že převážná většina informací v knize pochízí ze soukromé korespondence urozených žen s jejich blízkými, dozvíme se detaily, které se o středověku ve školách běžně neučí. Dále se mi "Pernštejnské ženy" líbí proto, že vyvrací mýtus, podle kterého středověké ženy byly jen a výhradně biologickými inkubátory na budoucí dědice a poslušné loutky svých manželů. Naopak potvrzuje známé rčení , "že za každým úspěšným mužem stojí úspěšná žena".Takže pokud máte rádi středověk a nevadí vám u knížek aspoň malinko přemýšlet, PERNŠTEJNSKÉ ŽENY vám vřele doporučuji.
09.01.2019    Zdroj: Web obalkyknih.cz


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)