Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2895566 obálek a 875351 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Stříbro v evropském peněžním oběhu 16.-17. století (1472-1717)



Autor: Vorel, Petr
Rok: 2009
ISBN: 9788087067512
NKP-CNB: cnb002107716
OCLC Number: (OCoLC)655155692
OKCZID: 110594888
Vydání: 1. vyd.

Citace (dle ČSN ISO 690):
VOREL, Petr. Stříbro v evropském peněžním oběhu 16.-17. století (1472-1717). 1. vyd. V Praze: Rybka, 2009, 407 s. ISBN 978-80-87067-51-2.

Hodnocení: 4.6 / 5 (5 hlasů)


Anotace

 

Hlavním tématem této knihy jsou dějiny evropského peněžního oběhu v 16. a 17. století, a to především role stříbra v tomto systému. Ta se totiž výrazně lišila od role zlata, i když se oba drahé kovy po dlouhá staletí paralelně užívaly při směně zboží jako platidlo i jako obchodní komodita samy o sobě. Stříbro bylo k obchodním účelům transportováno v podobě ražených obchodních mincí, litých ingotů drahého kovu, či jen účetně převáděno mezi jednotlivými pobočkami obchodních firem, rozložených ve strategicky důležitých částech tehdejšího světa obchodu. Cena stříbra byla v Evropě ve srovnání se zlatem o jeden řád nižší, ale jeho zvláštní fyzikální vlastnosti umožňovaly v peněžním oběhu mnohem širší užití. Právě zvýraznění rozdílů ve funkci obou drahých kovů považuje autor za velmi důležité pro interpretaci mocensko-politických změn probíhajících v tehdejší Evropě. Touha po drahých kovech a zisky, vytvářené obchodováním s tímto zbožím, patří mezi jedny z hlavních okolností, které podstatným způsobem ovlivnily vývoj Evropy na počátku raného novověku. Reálná peněžní směna však měla i jiné zákonitosti, které nebyly závislé jen na mezikontinentálním obchodu s drahými kovy a na měnících se cenových rozdílech mezi zlatem a stříbrem. „Do hry“ vstupuje mnoho dalších okolností, především stále ještě ze středověku přetrvávající právo panovnického mincovního regálu a také možnost přímého ovlivňování peněžního oběhu politickou mocí. Tato práce se proto více zaměřuje na roli stříbra v peněžním oběhu. Na této úrovni je možné snadněji identifikovat propojení světa vysoké politiky, ekonomiky a peněžních vztahů, neboť právě struktura stříbrného oběživa umožňovala politické reprezentaci raného novověku používat ekonomické nástroje, které zdánlivě známe až z moderní doby. Za symbolický počátek nového období měnového vývoje Evropy zvolil autor rok 1472, kdy byla v režii italských obchodníků s drahými kovy zahájena výroba stříbrných obchodních mincí o vyšší hmotnosti. Téma knihy je chronologicky dovedeno do počátku 18. století, kdy se podstatným způsobem mění role stříbra v peněžním oběhu v souvislosti se vznikem centrálních bank, zaváděním kreditních platidel a přechodem britského měnového systému na zlatý standard (1717).

Zdroj anotace: Web obalkyknih.cz



Dostupné zdroje

Městská knihovna v Praze
Knihy.ABZ.cz
Srovname.cz
Zboží.cz
Můj antikvariát
Databázeknih.cz
Československá bibliografická databáze
KNIHCENTRUM.cz


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)