Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2891170 obálek a 872966 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Rýzner, Čeněk

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Rýzner, Čeněk
Rok: 1845-1923

Biogr./Hist. údaje: Narozen 9.1.1845 ve Studénkách u Zábřehu, zemřel 12.2.1923 v Roztokách u Prahy. MUDr., archeolog, časopisecké články z oboru archeologie.
Zdroj: Autoritní databáze Národní knihovny ČR

Čeněk Rýzner

Čeněk Ryzner (též Vincenc, Risnar nebo Rýzner) (9. ledna 1845 Horní Studénky – 12. února 1923 Roztoky u Prahy) byl český lékař, archeolog a sběratel. Významný je jeho výzkum pravěkého pohřebiště u Únětic u Prahy, podle kterého byla pojmenována na něm zastoupená Únětická kultura doby bronzové.Čeněk Ryzner studoval v letech 1862–1866 na medicinsko-chirurgickém ústavu v Olomouci, kde se prostřednictvím příznivců archeologie okolo Jindřicha Wankla seznámil s archeologickými památkami. Když roku 1866 zahájil své lékařské působení jako obecní lékař v Roztokách u Prahy, začal v okolní krajině sbírat archeologický materiál. V 70. letech zkoumal pohřebiště únětické kultury u Únětic a počátkem 80. let hradiště řivnáčské kultury na vrchu Řivnáči. Jeho zpráva o pohřebišti v Úněticích, uveřejněná v Památkách archeologických v roce 1880, je pokládána za první řádnou českou archeologickou zprávu. V čele Společnosti přátel starožitností v Čechách v Praze vedl v letech 1888–1891 její první výzkumy na Levém Hradci a Přemyšlení. Začátkem 90. let ale ukončil svoje působení ve společnosti a posléze i v archeologii. Jeho archeologická sbírka, vystavená roku 1891 na Jubilejní výstavě, obohatila později sbírku Národního muzea.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: