Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2326133 obálek a 586937 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Cambridge first certificate : reading and vocabulary

Autor: Roberts, Paul
Rok: 1994
ISBN: 9780521437974
OKCZID: 110623446
Vydání: 1st publ.


Anotace

 

This third book in the Cambridge First Certificate Skills series takes a fresh approach to improving effective reading and vocabulary skills, as well as providing thorough preparation for Paper 1 of the Cambridge First Certificate examination. Units are organised thematically into groups of three 'learning' units followed by a test unit consisting of exam-style questions enabling students to practise newly acquired skills within the exam context. * reading material is approached in a communicative, process-oriented way * a Foundation unit outlines ways to develop and improve reading and vocabulary skills * helpful exam and study tips throughout * a Review unit draws together techniques presented and practised * provides a Paper 1 practice test The Teacher's Book provides practical teaching notes, a key to the exercises, and suggests ways of extending the activities.


Přidat komentář a hodnocení

Od: (3.239.56...)