Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2266703 obálek a 571025 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Mobilization, participation, and democracy in Amerika

Autor: Rosenstone, Steven J.
Rok: 2003
ISBN: 9780321121868
OKCZID: 110034358


Anotace

 

Re-issued as part of the “Longman Classics in Political Science” series, Rosenstone & Hansen's authoritative text on political participation in the U.S. features a new Foreword by Keith Reeve that explores the text's enduring contributions to the discipline.   Mobilization, Participation, and Democracy in America provides a thorough analysis of the dynamics of citizen involvement in American politics over the past four decades and identifies who participates in the political process, when they participate, and why. Now in a Longman Classics Edition, it features a new Foreword by Keith Reeves of Swarthmore College.


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (18.215.185...)