Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2262716 obálek a 570162 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Christian Contradictions: The Structures of Lutheran and Catholic Thought

Rok: 2001
ISBN: 9780521450607
OKCZID: 110390127


Anotace

 

Catholic and Lutheran thought are differently structured, embodying divergent conceptions of self and God. Roman/Lutheran ecumenism, culminating in the 1999 "Joint Declaration," attempts to reconcile incompatible systems based on different philosophical presuppositions. Drawing on a wealth of material, the author considers these structural questions within a historical context. Kierkegaard is shown, in a complex model, to hold together strengths which historically have been exemplified by the two traditions. This is an important work in systematic theology which considers questions quite fundamental to Western religion. It should interest theologians of all backgrounds and church historians.


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (184.72.102...)