Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2155485 obálek a 529791 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

The Revolution of the Saints: A Study in the Origins of Radical Politics

Rok: 1982
ISBN: 9780674767867
OKCZID: 110622213


Anotace

 

Professor Walzer offers a provacative analysis of the social roots of Puritanism and in the process mounted a fresh tilt at Max Weber's tattered sails. He has also death the Marxists another swipe for clinging too closely to class determinism. He sees Puritans as intellectuals and literate gentry, as new men who were made new by Puritan ideology. Walzer's study is both bold and clever with suggestive studies he has underlined the fact that Puritanism infected teh whole of a man's life, from imagery to military tactics. Like many before him, the author is trying to recover the impact of Puritanism on personality. His instincts are splendid.


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (18.206.13...)