Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2552360 obálek a 741376 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Medicine (National Medical Series for Independent Study)Rok: 1986
ISBN: 9780471823414
OKCZID: 110359993


Anotace

 

Internal medicine is a vast and complicated field that is based upon strong scientific and clinical foundations. An understanding of basic sciences, particularly pathophysiology, allows some meaning to be made of seemingly unrelated facts. Any effort to provide a comprehensive review of internal medicine is destined to fall short of its goal. Despite this limitation, the authors have provided a framework for a working knowledge of internal medicine. It is not all-inclusive but nonetheless provides the essentials of the subject in an easily read and well-organized format. Of necessity, Medicine must be used as a companion to more extensive texts and monographs, but it can be considered a starting point. Internal medicine cannot be fully learned in a year or two, but its essence can be appreciated by students and house officers.


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)