Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2389309 obálek a 595626 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Collaborative learning techniques : a handbook for college faculty

Autor: Barkley, Elizabeth F.
Rok: 2005
ISBN: 9780787955182
OKCZID: 110118971

Hodnocení: 5.0 / 5 (6 hlasů)


Anotace

 

Engaging students in active learning is a predominant theme in today's classrooms. To promote active learning, teachers across the disciplines and in all kinds of colleges are incorporating collaborative learning into their teaching. Collaborative Learning Techniques is a scholarly and well-written handbook that guides teachers through all aspects of group work, providing solid information on what to do, how to do it, and why it is important to student learning. Synthesizing the relevant research and good practice literature, the authors present detailed procedures for thirty collaborative learning techniques (CoLTs) and offer practical suggestions on a wide range of topics, including how to form groups, assign roles, build team spirit, solve problems, and evaluate and grade student participation.


Přidat komentář a hodnocení

Od: (3.236.170...)