Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2632188 obálek a 789324 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Filosofská historieAutor: Jirásek, Alois a Šváb, Ruda
Rok: 1950
NKP-CNB: cnb000503300
OCLC Number: (OCoLC)85305860
OKCZID: 111370246

Dostupné také jako: epub   html   pdf   prc  


Citace (dle ČSN ISO 690):
JIRÁSEK, Alois. Filosofská historie. Ilustrace Ruda ŠVÁB. 24. vyd., Ve SNDK 1. Praha: Státní nakladatelství dětské knihy, 1950. 150, [15] s. obr. příl. Knižnice pro střední školy.


Digitální objekty

Národní digitální knihovna
Moravská zemská knihovnaAnotace

 

Jirásek nás v této selance seznamuje s maloměstskou Litomyšlí let 1847 a 1848, zvl. pak s jejími filosofy, ne s těmi, "kteří pravdu každé věci znají", ale s těmi, jimž "bujná krev v mladém těle kolovala, kteří zpívali, dychtili a milovali, s nimiž dívky, jinak bradatých, učených filosofů nic si nevážící, rády se bavily, ba je milovaly." Novela se dělí na dvě části, ve dvě revoluce: první o majales, květnovou slavnost, kterou studenti přes přísný zákaz hradecké konsistoře přece v Nedošínském háji uskutečnili, a druhou, historickou, o politickou svobodu r. 1848. J. psychologicky věrně zachycuje, jak působil revoluční rok na jednotlivé hrdiny, mužného vlastence Vavřenu, dobrosrdečného šprýmaře Fryborta, tragického Špínu, kt. padl v Praze na barikádách, zamilovaná děvčata, "matku studentů", starou pannu slečnu Elis, ale také na místní němčící honoraci, representovanou nejvýrazněji omezeným byrokratem, panem aktuárem Roubínkem, majetníkem obrazu Herodesa krále, kt. se z pomyšlení na konstituci až k smrti rozstonal. "Fil. hist. je tak mladistvě svěží nejen proto, že jedná o studentech, ale i proto, že duch těchto studentů ovládá všechno, i samého autora; a dále, že duch těchto studentů jest opravdu mladý, že věští příchod nové, lepší, svobodnější generace a tím i nového, lepšího života." (Podle Z. Nejedlého.)

Zdroj anotace: Krajská knihovna Františka Bartoše ve ZlíněDostupné zdroje

Souborný katalog České republiky


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)