Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2524573 obálek a 727381 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Ještědské rományAutor: Světlá, Karolina
Rok: 1955
NKP-CNB: cnb000717612
OCLC Number: (OCoLC)85442190
OKCZID: 112412082
Název části: II., Frantina, Nemodlenec

Citace (dle ČSN ISO 690):
SVĚTLÁ, Karolina. Ještědské romány. Vyd. 2. Praha: SNKLHU, 1955. 343 s., xvi s. obr. příl. Vybrané spisy Karoliny Světlé, sv. 3.


Digitální objekty

Národní digitální knihovna
Moravská zemská knihovna
Česká Digitální knihovnaSouvisející

  • II, Frantina; Nemodlenec Rok vydání: 1954Anotace

 

"Frantina", vyd. po prvé r. 1870, je nejdramatičtější a umělecky nejvyzrálejší autorčin román, inspirovaný Podještědím. Ústřední postavou je žena silného intelektu, představitelka lidové touhy po spravedlnosti a lidového odporu proti zvůli, ať už ji provádějí páni nebo loupežníci. Rychtářka Frantina touží osvobodit vesnický lid nejen od útlaku světského i církevního feudálního panstva, ale i od lupičských band, "lesňáků". Když v obávaném náčelníku lupičů pozná muže, kterého již v dětství milovala a za něhož se chystala provdat, neváhá usmrtit jej vlastní rukou, neboť šťastný život všech staví vysoko nad spokojenost soukromou. - "Nemodlenec", další ještědský román, čerpá děj z doby pojosefinské. Spravedlivý Michal Luhovský, poslední potomek zemanského rodu, smělým činem se pokusí dokázat vesnickému lidu, že jej panstvo ohlupuje a zastrašuje náboženskými pověrami.

Zdroj anotace: Krajská knihovna Františka Bartoše ve ZlíněPřidat komentář a hodnocení

Od: (3.230.142...)