Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2614230 obálek a 779950 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Skaláci: Hist. obraz z druhé polovice 18. stoletíAutor: Jirásek, Alois
Rok: 1956
NKP-CNB: cnb000721294
OCLC Number: (OCoLC)85451186
OKCZID: 113197243

Citace (dle ČSN ISO 690):
JIRÁSEK, Alois. Skaláci: historický obraz z druhé polovice XVIII. století. Vyd. 17., V SNKLHU 2. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1956. 255 s. Klub čtenářů, sv. 47.


Digitální objekty

Národní digitální knihovna
Moravská zemská knihovnaAnotace

 

První velký Jiráskův historický román čerpá z dob nevolnictví a poddanství selského lidu na náchodském panství za vlády zhýralého knížete Josefa Piccolominiho. Živý obraz poddanských poměrů v době Marie Terezie je vykreslen na historii selské rodiny, která představuje bědný stav nevolníků. Život na náchodském zámku je tu symbolem šlechtického sobectví. Jirásek použil látky nasbírané přímo z ústního podání lidu. Syn popraveného Mikuláše Skaláka, Jiří, chodí krajem v masce nevinného blázna a rozdmychuje v utlačovaném lidu jiskry vzpoury. Děj postupuje ve třech částech (Salva guardia, Skaláci, Bouře), od malých příznaků horšících se poměrů až k velkému selskému povstání r. 1775, které bylo sice potlačeno, ale podalo důkaz, že lid věří ve svou spravedlivou věc a že nění ztracen, dokud bojuje.

Zdroj anotace: Národní knihovna ČRPřidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)