Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2379032 obálek a 592234 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Pokorný, František Xaver Tomáš

Nahlásit porušení duševního vlastnictví, nebo práva na ochranu soukromí.

Autor: Pokorný, František Xaver Tomáš
Rok: 1729-1794

František Xaver Tomáš Pokorný

František Xaver Pokorný (20. prosinec 1729 Městec Králové – 2. červenec 1794 Řezno) byl český houslista a hudební skladatel. V mládí opustil rodné město a odešel do Řezna, kde se učil hře na housle u kapelníka Riepela. Poté z Řezna odešel do Wallersteinu hrát do oettingen-walerstainské zámecké kapely. Zde působil asi od roku 1750 v kapele hraběte Filipa Karla z Oettingen-Wallersteinů. Od roku 1753 byl na studijním pobytu v Mannheimu, kde se setkal, mimo jiné, i s Janem Stamicem. Poslední část svého života opět strávil v kapele knížecího rodu Thurn-Taxisů v bavorském Řezně. Je mu připisováno až na 150 symfonií z čehož je více než u padesáti jeho autorství zpochybňováno, jelikož po jeho smrti bylo intendantem regensburské kapely T. von Schachtem z jeho skladeb jméno Pokorný vymazáváno a nahrazováno jmény jiných autorů. Dále je mu připisováno mnoho skladeb pro dechové nástroje a také desítky sólových koncertů, z toho 45 koncertů pro čembalo a 3 koncerty pro 2 lesní rohy.

Pro přidání, nebo úpravu fotografie autora se prosím přihlaste: