Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2913591 obálek a 881379 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Zapojte se do skenování obsahů a obálek

Kterákoli zúčastněná knihovna může aktivně přispívat naskenováním obsahů a obálek s využitím skenovacího programu. Jedinou podmínkou je počítač s operačním systémem Windows ve verzi XP SP3 nebo novějším a deskový skener.

INFO: seznam skenovaných periodik dle provádějící knihovnyTypy instalátorů

Program vyžaduje prostředí .NET 4.0 a v případě Windows XP i speciální knihovnu WIA. Instalátory jsou vydávány ve 2 verzích, administrátorské a uživatelské. Program při každém spuštění kontroluje zda není dostupná aktualizace. Je-li dostupná nová verze, upozorní uživatele a nabídne možnost stažení a instalace.

Administrátorský instalátor vyžaduje administrátorské oprávnění na daném PC při první instalaci a každé následné aktualizaci. Umožňuje instalaci pro všechny uživatele na daném PC a zároveň je jeho součástí instalátor .NET 4.0 a WIA pro Windows XP.

Uživatelský instalátor sám nevyžaduje administrátorské oprávnění na daném PC při první instalaci ani při aktualizacích. Před první instalací je ale nutné stáhnout a spustit wia_and_.NET_Installer.exe, který zkontroluje jejich přítomnost a případně je nainstaluje. (Vyžaduje administrátorské oprávnění). Každý uživatel na daném počítači si však musí program instalovat zvlášť. Instalátor neobsahuje .NET 4.0 a WIA knihovnu.

Odkazy na instalátory

Instalátor administrátorské verze: obalkyknih-scanner_setup.exe
Instalátor uživatelské verze: obalkyknih-scanner_setupNoAdmin.exe
Instalátor .NET 4.0 a WIA: wia_and_.NET_Installer.exe

Základní nastavení

Po prvním spuštení programu je nutné nastavit siglu knihovny a připojení pro sběr metadatat - Z39.50 nebo X-Server(pro systém Aleph). Další informace k nastavení jsou uvedeny přímo v programu v Menu -> Pomoc -> Návod. Vzorové nastavení pro MZK je uvedené na obrázku níže. Dále je nutné nastavit přihlašovací údaje do systému obalkyknih.cz. Zadávají se v okně Přihlašovací údaje (Menu -> Nastavení -> Přihlašovací údaje). Registrace do systému je možná na adrese http://www.obalkyknih.cz/signup.
!!! Vzorové nastavení je platné jen pro MZK. Musíte nastavit hodnoty VAŠEHO Z39.50 serveru, nebo VAŠEHO XServeru a taky VAŠI Databázu!!!

Dokumentace k programu je dostupná na adrese https://docs.google.com/document/d/1hTGa7gy0bOJqznFec-6u8Esr4rIso0pHER-x3X0bCco

Nejčastější dotazy FAQ

Jak funguje skenovací klient?

Pomocí protokolu Z39.50 či X-serveru zjistíme načtením čárového kódu dokumentu z katalogu své knihovny identifikátory titulu - ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC. Zároveň je nutné zkontrolovat, zda se jedná o stejný titul, např. podle názvu,autora, roku vydání, .... Následně se dle zjištěných identifikátorů vyhledá na serveru obalkyknih.cz, zda existuje obálka a obsah k příslušnému titulu. Nalezne-li, zobrazí obálku a obsah v klientu. Skenujeme co chybí - obálka či obsah, případně obojí. Přeskenováním se aktuální obálka i obsah přepíše (například u špatné obálky).
Návody s popisem naleznete zde: https://github.com/cbvk/obalkyknih/wiki/Online-napoveda-skenovaci-klient.

Pokud u titulu skenuji jen obsah, co se stane s existující obálkou?

Obálka zůstane stejná. K titulu se přidá jen nově naskenovaný obsah.

Jak nastavím kvalitu skenování - rozlišení, počet barev, ...?

Skenovací klient si vše nastaví sám. Proces skenování probíhá automaticky.

Jaké identifikátory skenovací klient používá?

ISBN (knihy), ISSN (periodika), EAN (CD, DVD disky), č. ČNB, OCLC, vlastní identifikátor.

Co je to vlastní identifikátor?

Jedná se řetězec složený ze sigly příslušné knihovny a ID zaznamu (pole 001 v MARC 21) oddělené pomlčkou. Skenovací klient doplňuje vlastní identifikátor automaticky, v případě, že nejsou dostupné žádné další identifikátory (ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC).

Kdy použít vlastní identifikátor?

!!! POUZE !!! v případě, že titul nemá platný identifikátor - ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB nebo OCLC. Uložením titulu pod vlastním identifikátorem se obálky a obsah zpřístupní pouze pro konkrétní knihovnu, která titul uložila. Všem ostatním knihovnám bude nedostupné. Ukládání pod vlastním identifikátorem je proto nutné se vyhnout, pokud existuje jiná možnost.
Postup:
Nejprve je nutné ověřit v Souborném katalogu ČR, zda titul nemá přiřazeno číslo ISBN/ISSN.
Pak je nutné hledat tamtéž, zda titul nemá přiřazeno číslo ČNB. Pokud toto číslo záznam neobsahuje, ale jedná se o titul z české produkce, který by ho mít měl, požádáme Souborný katalog ČR o jeho přiřazení (vyplněním formuláře přímo u konkrétního záznamu v SK ČR - je nutné mít přístupové heslo do SK ČR).
Pokud se jedná o zahraniční titul, kontrolujeme např. zde, zda titul nemá již přiřazeno číslo OCLC.

Jak poznám, že se obálka a obsah správně naskenovaly a uložily na server?

Ve skenovacím klientu se po odeslání obálky a obsahu na server zobrazí informační okno "Odeslání úspšné" a náhled obálky a obsahu.

Kniha nemá původní obálku, nebo byla převázána.

Skenuji titulni list, pokud je graficky zajimavý. Jinak obálku neskenuji. Obsah ano.

Obálka na obálkyknih.cz je nekvalitní.

Pokud na serveru máme nekvalitní obálku - nízké rozlišení, znehodnocení razítkem či nálepkou - obálku přeskenujeme. Stejně tak postupujeme u obsahu.

Mám skenovat ke každé knize i obsah?

Ano. Obsahy jsou pro čtenáře důležité. Zvláště u knihoven bez volného výběru a pro čtenáře objednávajících přes webový katalog. Zároveň poskytujeme data pro fulltextového vyhledávání obsahů v knihovních systémech.

Při skenování stránek skenovací klient zkolabuje ... "spadne".

Program vypíše chybu a ukončí se. Problém je většinou v poškozeném ovladači skeneru (driveru) v počítači. Oprava spočívá v reinstalaci ovladačů skeneru.

Zjistím někde, kolik obálek/obsahů jsem na server již nahrál?

Na adrese http://servis.obalkyknih.cz/stat/ naleznete statistiky skenování všech knihoven. Přihlašovací údaje jsou stejné jako registrační jméno a heslo pro server obalkyknih.cz. Pokud skenuje v jedné knihovně více lidí, doporučujeme každému vytvořit samostatnou registraci.

Jak nahlásit chybné obálky/obsahy?

Na stránce konkrétního titulu - např. tento - pod obrázkem obálky klikněte na tlačítko "Ohlásit chybnou obálku" v případě chybné obálky. V případě chybného obsahu klikněte na tlačítko pod náhledem obsahu "Ohlásit chybný obsah". Zobrazí se okno, v němž popište důvod nahlášení chyby a odešlete kliknutí na tlačítko. Chybnou anotaci, komentář či jiný problmém prosim pošlete s krátkým popisem a URL na problémový titul na mail admin (at) obalkyknih.cz.
Děkujeme za nahlášení. Opravou chyby se problém vyřeší pro všechny knihovny v ČR.


Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte se na nás obrátit: info (at) obalkyknih.cz