Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2172652 obálek a 537283 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Fichte: Foundations of Natural Right (Cambridge Texts in the History of Philosophy)

Rok: 2000
ISBN: 9780521575911
OKCZID: 110133056


Anotace

 

Fichte's thought marks a crucial transitional stage between Kant and post-Kantian philosophy. Foundations of Natural Right, thought by many to be Fichte's most important work of political philosophy, applies his ideas to fundamental issues in political and legal philosophy, covering such topics as civic freedom, right, private property, contracts, family relations, and the foundations of modern political organization. This volume offers the first complete translation of the work into English, by Michael Baur, together with an introduction by Frederick Neuhouser that sets it in its philosophical and historical context.


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (18.232.188...)