Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2210577 obálek a 558540 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Cult and Ritual Abuse: Its History, Anthropology, and Recent Discovery in Contemporary America
Revised Edition

Rok: 2000
ISBN: 9780275966645
OKCZID: 110146885


Anotace

 

A personal but also scholarly journey into the clandestine and confusing world of ritual abuse, this book provides unique insights into the catastrophic experiences of ritual abuse survivors and their efforts to find healing through psychological treatment. This revised edition provides contemporary revelations about cults in existence today and also new therapies developed since the first edition was published in 1995. Co-authored by a clinical psychologist and the executive director of a professional organization dedicated to treating survivors of cult and ritual abuse, this edition will be of interest to both academic and professional markets.


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (35.170.78...)