Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2172719 obálek a 537283 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Martin Luther's Theology: Its Historical and Systematic Development

Rok: 1999
ISBN: 9780800630911
OKCZID: 110185974

Hodnocení: 5.0 / 5 (6 hlasů)


Anotace

 

This definitive analysis of the theology of Martin Luther surveys its development during the crises of Luther's life, then offers a systematic survey by topics. Containing a wealth of quotations from less-known writings by Luther and written in a way that will interest both scholar and novice, Lohse's magisterial volume is the first to evaluate Luther's theology in both ways. Lohse's historical analysis takes up Luther's early exegetical works and then his debates with traditions important to him in the context of the various controversies leading up to his dispute with the Antinomians. The systematic treatment shows how the meaning of ancient Christian doctrines took their place within the central teaching of justification by faith.


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (3.235.22...)