Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2436360 obálek a 678532 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Political Parties and the European Union

Autor: Gaffney, John.
Rok: 1996
ISBN: 9780415090605
OKCZID: 110289071


Anotace

 

Political Parties and the European Union offers a panoramic survey of the political parties of contemporary Europe. It covers party politics from Scandinavia to Greece, focusing on how parties in the individual member states have responded to the processes of European integration. Despite a trend towards political convergence, national traditions continue to shape politics across Europe. In order to reflect, and do justice to, the diversity of political cultures, the book combines case studies, comparative approaches and supranational perspectives. It examines the history of the main national parties, offers new comparative perspectives on communist, green and extreme right parties, and analyses party politics at the European level.


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (3.239.118...)