Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2260968 obálek a 569624 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

White Witch of Rosehall

Rok: 2007
ISBN: 9781405085922
OKCZID: 110315480


Anotace

 

A very striking and curious story, founded on fact, of the West Indies of the earlty nineteenth century. Robert Rutherford is sent to the Islands to learn the planter's business from the bottom. He becomes an overseer at Rosehall, the property of a young widow, Mrs Palmer, whose three husbands have all died in curious circumstances. She takes a violent fancy to Rutherford, who is also embarrassed by the attentions of his half-caste housekeeper, Millicent.His housekeeper is urging him, with some sucess, to fall in with West Indian habits, when Mrs Palmer arrives. Millicent defies her and threatens her with the powers of Takoo, an Obeah man. Mrs Palmer, herself skilled in Obeah magic, puts a spell on the girl, which Takoo's rites, shattered by the white woman's stronger magic, are powerless to remove.


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (3.221.159...)