Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2447460 obálek a 684622 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Against Our Will: Men, Women, and Rape

Rok: 1993
ISBN: 9780449908204
OKCZID: 110585128


Anotace

 

"The most comrpehensive study of rape ever offered to the public...It forces readers to take a fresh look at their own attitudes toward this devastating crime."NEWSWEEKAs powerful and timely now as when it was first published, AGAINST OUR WILL stands as a unique document of the history of politics, the sociology of rape and the inherent and ingrained inequality of men and women under the law. In lucid, persuasive prose, Brownmiller has created a definitive, devastating work of lasting social importance.Chosen by THE NEW YORK TIMES BOOK REVIEW as One of the Outstanding Books of the Year


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (3.237.16...)