Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2895566 obálek a 875351 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Bejvávalo :sedm veselých povídek z Rakouska i republiky



Autor: Olbracht Ivan
Rok: 1954
NKP-CNB: cnb000510841
OCLC Number: (OCoLC)23554790
OKCZID: 111703135
Vydání: 5. vyd., v Čs. spis. 1. vyd.

Citace (dle ČSN ISO 690):
OLBRACHT, Ivan. Bejvávalo: sedm veselých povídek z Rakouska i republiky. 5. vyd., v Čs. spis. 1. vyd. Praha: Československý spisovatel, 1954. 200 s. Olbracht, Ivan: Spisy, sv. 5.


Digitální objekty

Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné po přihlášení )
Národní digitální knihovna (dostupné po přihlášení )



Další vydání

  • Vyd. 3., Ve Svobodě 1. Rok vydání: 1950
  • 6. vyd., v NV 1. vyd. Rok vydání: 1962
  • 7. vyd., v Čs. spis. 2. vyd. Rok vydání: 1976
  • Vydání druhé, přepracované, v Lidové knihovně první Rok vydání: 1948



Anotace

 

První tři povídky parodují rakousko-uherské mocnářství: "Táta"-chalupník, který prožil prázdninové milostné dobrodružství s nudící se kněžnou, se po dvaceti letech pod vousy směje svému nafoukanému synu, který se ovšem domnívá, že v jeho žilách koluje jen krev "vznešená" (zfilmováno s názvem "Prstýnek"), "O lásce k monarchii" - švejkovský příběh z kasáren, ilustrující tupost c.k. oficírů, "Stařeček vavříny vídeňské slávy ověnčený" je satira na hloupost sentimentálních Vídeňáků, kteří se dají ochotně napálit starým pražským syčákem. Další povídky jsou z počátku I. republiky a jejich ústředním motivem je pocit desiluse, jež vyvěrá z nesplněných socialistických nadějí a neodčiněných zlořádů; v nich zhořkl autorův úsměv a smích do sarkasticky řízné, pádné satiry. Olbracht zde jednak demaskuje pokrytectví oficiální humanity ("Kariéra Eduarda Žáka", "Neznámý vojín", "Dobrý soudce") , jednak ("Hráz na Jizeře") rozmarně karikuje horečku rychlého zbohatnutí, která se maskovala vlasteneckými frázemi. (Část. podle A.M. Píši.)

Zdroj anotace: NKP



Dostupné zdroje

Můj antikvariát


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)