Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2287686 obálek a 576897 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Palliative Care Nursing

Rok: 2004
ISBN: 9780335212439
OKCZID: 110135259


Anotace

 

This major new textbook draws together principles and evidence underpinning practice to support nurses working in specialist palliative care settings and end-of-life care. Written by a team of experienced palliative care nurses, the book pulls together expertise in palliative care research, education, and scholarship. The book is structured around three main sections: Encountering illness Approaching death Experiencing loss and bereavement This book takes a holistic, person-centered approach with suggestions as to how nursing interventions may encompass a socially embedded approach to care. The final section addresses professional issues in nursing and interprofessional working.


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (34.234.223...)