Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2158002 obálek a 530605 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Running with the Devil: Power, Gender, and Madness in Heavy Metal Music (Music Culture)

Rok: 1993
ISBN: 9780819562609
OKCZID: 110979405


Anotace

 

A Choice Outstanding Academic Book.A musicologist and cultural critic as well as a professional musician, Robert Walser offers a comprehensive musical, social, and cultural analysis of heavy metal in Running with the Devil. Dismissed by critics and academics, condemned by parents and politicians, fervently embraced by legions of fans, heavy metal music attracts and embodies cultural conflicts that are central to our society. Walser explores how and why heavy metal works, both musically and socially, and at the same time uses metal to investigate contemporary formations of identity, community, gender, and power.


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (3.231.220...)