Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2631169 obálek a 788798 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Atlas of United States Environmental IssuesRok: 1990
ISBN: 9780028972619
OKCZID: 110059230


Anotace

 

Chock full of environmental data from regional visibility ranges to degrees of light pollution in the Southwest, this title makes fascinating browsing and infers a compelling case for ecological action. Brief historical and political overviews of the environmental movement are followed by the book's core: vivid maps, charts, and graphs with accompanying text detailing the physical and political factors that contribute to the country's environmental issues. Unusual in a reference book, the authors voice concern about ecologically adverse government policies and administrations. Some of the information, compiled from a wide variety of sources, is dated, but this generally does not detract from a book that presents a provocative picture of our environmental condition. A worthwhile acquisition for public, school, and academic libraries.

Zdroj anotace: OKCZ - ANOTACE Z WEBUDostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)