Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2478581 obálek a 699367 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

The Indian Parliament: A Democracy at WorkRok: 2010
ISBN: 9780198067726
OKCZID: 110900273


Anotace

 

This book assesses the evolution of the Indian Parliament as an institution. By focusing on the changing dynamics of the Lok Sabha, The Indian Parliament demonstrates the changes in the idea of the nation as it reached out to encompass pluralism and diversity. It interrogates the prevalent notion of the decline of the Indian Parliament and argues that this institution cannot be understood in isolation. Rather, any such study needs to be organically linked to an analysis of the nature of Indian democracy. By exploring the extent to which both have continued to mutually shape each other, the book draws attention to the interface between politics and society. Addressing a major gap in scholarship on the Indian Parliament, the present volume eschews a conventional approach to institutional studies. It aligns the study of the institution with the examination of the historical, political, and cultural processes that are concurrent to it.


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (54.173.214...)