Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2539043 obálek a 735009 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Dynamics of Organizations: Computational Modeling and Organizational TheoriesRok: 2001
ISBN: 9780262621526
OKCZID: 110054609


Anotace

 

An organization is more than the sum of its parts, and the individual components that function as a complex social system can be understood only by analyzing their collective behavior. This book shows how state-of-the-art simulation methods, including genetic algorithms, neural networks, and cellular automata, can be brought to bear on central problems of organizational theory related to the emergence, permanence, and dissolution of hierarchical macrostructures. The emphasis is on the application of a new generation of equation- and agent-based computational models that can help students of organizations to reformulate their basic research questions starting from assumptions about how to link--rather than separate--different levels of organizational analysis.


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (3.236.221...)