Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2892855 obálek a 873897 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Algebra (Graduate Texts in Mathematics) (v. 73)Rok: 1980
ISBN: 9780387905181
OKCZID: 110187121

Hodnocení: 4.0 / 5 (6 hlasů)


Anotace

 

"Algebra" fulfills a definite need to provide a self-contained, one volume, graduate level algebra text that is readable by the average graduate student and flexible enough to accomodate a wide variety of instructors and course contents. The guiding philosophical principle throughout the text is that the material should be presented in the maximum usable generality consistent with good pedagogy. Therefore it is essentially self-contained, stresses clarity rather than brevity and contains an unusually large number of illustrative exercises. The book covers major areas of modern algebra, which is a necessity for most mathematics students in sufficient breadth and depth.


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)