Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2459744 obálek a 691002 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Clinical Trials in Oncology: Interdisciplinary Statistics

Rok: 1997
ISBN: 9780412996313
OKCZID: 110045978

Hodnocení: 5.0 / 5 (6 hlasů)


Anotace

 

Clinical Trials in Oncology emphasizes the importance of proper study design and data management, and explains why communication and partnership between statisticians and clinicians are vital to the conduct of a successful clinical trial. Clinicians face considerable risks-subtle and ever present-when designing trials and interpreting data. This book deals with all aspects of successful trials in a manner accessible to clinicians. Topics addressed include advantages and disadvantages of multi-arm trials; pitfalls to avoid, such as analyzing survival by response or by dose; and how and whether meta-analyses are justified.


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (18.212.120...)