Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2613254 obálek a 779528 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Modern Environmentalism: An IntroductionRok: 1996
ISBN: 9780415057448
OKCZID: 110425463


Anotace

 

Modern Environmentalism presents a comprehensive introduction to environmentalism, the origins of its main beliefs and ideas, and how these relate to modern environmental ideologies. Providing a historical overview of the development of attitudes to nature and the environment in society, the book examines key environmentalist ideas, influences and movements. Science's role in mediating our view of nature is emphasised throughout. This entirely new account draws on the explosion of writing on socio-environment relations since Pepper's earlier work, The Roots of Modern Environmentalism.

Zdroj anotace: OKCZ - ANOTACE Z WEBUDostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)