Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2414477 obálek a 660901 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Industrial Policy in Europe: Theoretical Perspectives and Practical Proposals (Routledge Series on Industrial Development Policy)

Rok: 2000
ISBN: 9780415204941
OKCZID: 110915537


Anotace

 

After a decade or more of privatisation and deregulation there is a growing consensus that government can have a positive role in promoting industrial development. This book explores a variety of ways in which this might be made to happen. A common theme is the need for participation at the appropriate level: too often industrial policy has been hampered by overcentralised decision-making. Containing contributions by some of Europe's leading industrial economists, Industrial Policy for Europe covers subjects from small business to macroeconomics.


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (3.236.84...)