Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2448484 obálek a 685099 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Democracy as human rights freedom and equality in the age of globalization

Autor: Goodhart, Michael E.
Rok: 2005
OCLC Number: (OCoLC)831119852
OKCZID: 110001373


Anotace

 

Is global democracy possible? The most prominent institutional manifestations of this concept-the UN, WTO, IMF and World Bank-have been skewered as cloistered anti-democratic institutions by anti-globalization activists. Meanwhile, proponents of globalization advocate reforming these institutions to make them more transparent. Michael Goodhart argues that both views fail to recognize the complex link between modern democracy and the sovereign state and the degree to which globalization challenges the modern conceptualization of democracy. Original and historically informed, Democracy as Human Rights provides a carefully argued theory of democracy in which traditional representative government is supported by global institutions designed to guarantee fundamental human rights.

Zdroj anotace: Web obalkyknih.czDostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (3.238.204...)