Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2416200 obálek a 661715 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Population Genetics and Microevolutionary Theory

Rok: 2006
ISBN: 9780471409519
NKP-CNB: boa001-muni.000497652
OKCZID: 110054415

Hodnocení: 5.0 / 5 (6 hlasů)


Anotace

 

The advances made possible by the development of molecular techniques have in recent years revolutionized quantitative genetics and its relevance for population genetics. Population Genetics and Microevolutionary Theory takes a modern approach to population genetics, incorporating modern molecular biology, species-level evolutionary biology, and a thorough acknowledgment of quantitative genetics as the theoretical basis for population genetics. Logically organized into three main sections on population structure and history, genotype-phenotype interactions, and selection/adaptation Extensive use of real examples to illustrate concepts Written in a clear and accessible manner and devoid of complex mathematical equations Includes the author's introduction to background material as well as a conclusion for a handy overview of the field and its modern applications Each chapter ends with a set of review questions and answers Offers helpful general references and Internet links


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (18.206.76...)