Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2845298 obálek a 853562 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Decisions with Multiple Objectives: Preferences and Value TradeoffsRok: 1993
ISBN: 9780521438834
OKCZID: 110671950

Citace (dle ČSN ISO 690):
KEENEY, Ralph L. Decisions with multiple objectives: preferences and value tradeoffs. 1st pub. Cambridge: Cambridge University Press, 1993. xix, 569 s.


Anotace

 

Many of the complex problems faced by decision makers involve multiple conflicting objectives. This book describes how a confused decision maker, who wishes to make a reasonable and responsible choice among alternatives, can systematically probe his true feelings in order to make those critically important, vexing trade-offs between incommensurable objectives. The theory is illustrated by many real concrete examples taken from a host of disciplinary settings. The standard approach in decision theory or decision analysis specifies a simplified single objective like monetary return to maximise. By generalising from the single objective case to the multiple objective case, this book considerably widens the range of applicability of decision analysis.


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)