Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2523026 obálek a 726137 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Institutional design in post-communist societies : rebuilding the ship at seaAutor: Jon Elster, Claus. Offe, Ulrich Klaus Preuss
Rok: 1998
ISBN: 9780521473866
OKCZID: 110027237


Anotace

 

This book examines the problems and issues facing formerly communist states as they seek to develop a new democratic political order and a market economy. Studies of Bulgaria, the Czech Republic, Hungary and Slovakia provide detailed empirical data concerning constitution making, the shaping of democratic institutions, marketization of the economy, and social policy. This new research is then linked to innovative theoretical material to offer a unique assessment of the difficulties of creating a new political order in the region.


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (3.238.72...)