Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2462928 obálek a 692000 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Africa and the international system : the politics of state survival

Autor: Clapham, Christopher
Rok: 1996
ISBN: 9780521576680
OKCZID: 110687457
Vydání: 1st published.


Anotace

 

African independence launched into international politics a group of the world's poorest, weakest and most artificial states. How have such states managed to survive? To what extent is their survival now threatened? Christopher Clapham shows how an initially supportive international environment has become increasingly threatening to African rulers and the states over which they preside. The author reveals how international conventions designed to uphold state sovereignty have often been appropriated and subverted by rulers to enhance their domestic control, and how African states have been undermined by guerrilla insurgencies and the use of international relations to serve essentially private ends.


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (18.212.120...)