Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2474948 obálek a 697776 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Why Preserve Natural Variety?Rok: 1990
ISBN: 9780691025070
OKCZID: 110397882


Anotace

 

"[Bryan Norton] seeks to offer directions, to stimulate readers to ask the right questions, and to clarify some of the fuzzy thinking that pervades sections of the conservation movement. I found this a helpful and well-structured book written with a clarity of style and logic not always found in philosophic treatises. . . . Why Preserve Natural Variety? arrives at an opportune time. Biodiversity is a current catch word and Norton provides a good analysis of both the arguments supporting biodiversity and the criticisms by skeptics. . . ."--David R. Given, BioScience "Norton's book is a fine companion piece to his anthology The Preservation of Species (Princeton University Press, 1986). . . . Rewarding reading for anyone who has ever reflected on why, how, or if natural habitats should be preserved."-- Library Journal "A valuable and unique contribution both to environmental ethics and public policy analysis of the preservation of species question. Norton provides a critical overview of the range of thought on the issue, presents a new and comprehensive rationale for preservation of both species and ecosystems, and addresses policy issues." --Choice


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (35.153.100...)