Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2197353 obálek a 553383 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Art History and Its Methods

Rok: 1995
ISBN: 9780714829913
OKCZID: 110354718

Hodnocení: 3.0 / 5 (6 hlasů)


Anotace

 

Approaches to the history of art are probably more varied - and more debated - than in any other branch of history, and a study of different historical approaches is becoming an increasingly important component of many academic courses. This anthology of art-historical writings from the Renaissance to the present day has a particular focus, for key texts have been chosen in which the authors themselves reflects on the nature of their subject and on their own methods of inquiry. Included are texts by Vasari, Winckelmann, Burckhardt, Wolfflin, Panofsky, Gombrich and Pollock, among others. The introduction gives a summary of art-historical methods, and each of the texts is accompanied by a brief commentary which places it in context and discusses the issues it raises. Also provided is a critical glossary of art-historical terms, a brief biography of each of the historians, and a select bibliography.


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (18.208.202...)