Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2102682 obálek a 520113 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Lattice Concepts of Module Theory (Texts in the Mathematical Sciences)

Rok: 2000
ISBN: 9780792364887
OKCZID: 110069437

Hodnocení: 5.0 / 5 (6 hlasů)


Anotace

 

This volume is dedicated to the use of lattice theory in module theory. Its main purpose is to present all module-theoretic results that can be proved by lattice theory only, and to develop the theory necessary to do so. The results treated fall into categories such as the origins of lattice theory, module-theoretic results generalised in modular and likely compactly generated lattices, very special module-theoretic results generalised in lattices, and new concepts in lattices introduced by the author. Audience: This book will be of interest to graduate students and researchers whose work involves order, lattices, group theory and generalisations, general module theory, and rings and algebras.


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (3.218.67...)