Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2631169 obálek a 788798 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Understanding Children's DrawingsRok: 1998
ISBN: 9781572303720
OKCZID: 110595870


Anotace

 

This practical resource demonstrates how all clinicians can broaden and enhance their work with children by integrating drawing into therapy. The book enables therapists to address the multidimensional aspects of children's art without resorting to simplistic explanations. Approaching drawing as a springboard for communication and change, Malchiodi offers a wealth of guidelines for understanding the intricate messages embedded in children's drawings and in the art-making process itself. Topics covered include how to assist children in making art, what questions to ask and when, and how to motivate children who are initially resistant to drawing. Assimilating extensive research and clinical experience, the book includes over 100 examples of children's work.


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)