Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2414477 obálek a 660546 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Introduction to Coding Theory (Discrete Mathematics and Its Applications)

Rok: 2004
ISBN: 9781584884217
OKCZID: 110055480


Anotace

 

Introduction to Coding Theory introduces coding theory and its main areas of application. The author's approach is gentle, with sections devoted to basic concepts such as congruences and fields of prime order, thus making the treatment accessible to a wide audience. All chapters are accompanied by a problems section, with a total of over 300 exercises in the book. The end point of the theoretical development is a complete introduction to cyclic codes, a discussion of the theory of finite fields, and an introduction to the geometric description of linear codes as multisets of points in projective spaces. A solutions manual is available with qualifying course adoptions.


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (3.235.185...)