Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2523052 obálek a 726141 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Concepts in PharmacogenomicsRok: 2010
ISBN: 9781585282340
OKCZID: 110837484


Anotace

 

The new science of pharmacogenomics aims to understand how an individual's genetic composition affects his/her response to a specific drug or class of drugs. By studying such characteristics as drug metabolizing enzymes, drug transporter activity, and receptor sensitivity, a pharmacist is better able to prescribe the right drug the first time. If you are pharmacist, resident, or student curious about this new field, start with Concepts in Pharmacogenomics. In this practical guide, you will find an overview of the science behind pharmacogenomics, followed by detailed chapters related to its clinical application.


Dostupné zdroje

Amazon


Přidat komentář a hodnocení

Od: (3.235.176...)