Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2101166 obálek a 519313 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Combat Sports Medicine

Rok: 2009
ISBN: 9781848003538
OKCZID: 110615637


Anotace

 

This book is designed to review all aspects of the science of modern combat sports and provide a reference to physicians who encounter these patients in their practice. The scope of this title is broad and includes study of the psychology, nutrition, biomechanics and injuries (including head trauma, orthopedic, dermatologic). Moreover the authors will provide extensive details about assessment of athletes prior to participation, preventing injury and rehabilitating injured athletes. This text is designed as a practical reference resource and will be of interest to sports medicine physicians, orthopedic specialists, emergency medicine physicians, intensivists and neurologists.


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (35.175.113...)