Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2171247 obálek a 536592 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Aeneis

Autor: Vergilius, Mertlík, Rudolf, Vaňorný, Otmar, Putna, Martin C.
Rok: 2011
ISBN: 9788020019974
NKP-CNB: cnb002234678
OCLC Number: (OCoLC)780138143
OKCZID: 111146448

Citace (dle ČSN ISO 690):
Aeneis. Překlad Rudolf MERTLÍK, překlad Otmar VAŇORNÝ. Vyd. 1. Praha: Academia, 2011. 479 s. Europa, sv. 31.
Zdroj:

Hodnocení: 4.0 / 5 (1 hlasů)


Digitální objekty

Moravská zemská knihovnaAnotace

 

Aeneis v několika směrech silně připomíná Homérovu Odysseu. Tato podobnost je nápaditá zvláště v prvním zpěvu, kdy trójský hrdina Aeneas po zničení svého města odchází, provázen přáním bohů, na nebezpečnou pouť, jejímž cílem je založení nové vlasti. Aeneova cesta je lemována řadou dobrodružných i milostných příhod, které se odehrávají jak na moři, tak na pevnině. Patrně nejpůsobivější z nich je příběh o vztahu hlavního hrdiny s kartaginskou královnou Didonou, interpretovaný v duchu klasických antických tragédií. Podobně jako Odysseus i Aeneas navštíví podsvětní říši, kde se pro změnu setká se svým otcem, jenž ho seznámí s jeho budoucností. V další části rozsáhlého eposu se Aeneas pokouší usadit u ústí řeky Tiberu na území, které spravuje král Latin. Jeho dcera Lavinie se má podle věštby provdat za Aenea a ten proto Latina požádá, aby mu kromě ní daroval i kus jeho země. Proti tomuto požadavku ostře vystoupí král Turnus, též usilující o Laviniinu ruku a proto s ním Aeneas musí vybojovat vítěznou bitvu. Teprve poté může založit město Lavinium, jež je vlastně předobrazem Říma. Vergiliův mýtus byl chápán jako oslavná óda na římský národ a některé jeho panovníky, avšak pro své nesporné umělecké kvality je dnes považován především za stěžejní dílo světové literatury.

Zdroj anotace: Web obalkyknih.czDostupné zdroje

Knihy.ABZ.cz
Městská knihovna v Praze
Svaz českých nakladatelů a knihkupců
Srovname.cz
Zboží.cz
Můj antikvariát


Přidat čtenářskou recenzi

Od: (18.205.109...)