Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2898355 obálek a 875572 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Poučení o zručnosti hornické : o teorii a užití včetně pojednání o principech hornické kamerální vědy



Autor: Delius, Christoph Traugott
Rok: 2012
ISBN: 9788020021069
NKP-CNB: cnb002361769
OCLC Number: (OCoLC)815375997
OKCZID: 111395201
Vydání: Vyd. 1.

Citace (dle ČSN ISO 690):
DELIUS, Christoph Traugott. Poučení o zručnosti hornické: o teorii a užití včetně pojednání o principech hornické kamerální vědy. Vyd. 1. Praha: Academia, 2012, 149 s. Europa, sv. 33. ISBN 978-80-200-2106-9.


Anotace

 

V roce 1773 vydal Christoph T. Delius, profesor Báňské akademie v Bánské Štiavnici, první vysokoškolskou učebnici hornictví „Anleitung zu der Bergbaukunst, neboli Úvod do hornictví“. Dílo se rozšířilo nejprve po celé monarchii a později bylo další skoro dvě staletí využíváno nejenom v Evropě, ale rovněž v Latinské Americe. Deliovo jméno bylo jedním dechem vyslovováno s Agricolovými „Dvanácti knihami o hornictví“ (1556), které shodou okolností rovněž dvě stě let představovaly hlavní světovou učebnici hornictví, která svému účelu sloužila nejenom v Krušných horách, ale také například v Mexiku. Třetím podobným tiskem, který vznikl v Čechách a na několik staletí se stal základní prací svého druhu, a to pro celý tehdejší svět, bylo dílo „O rybnících“ Jana Dubravia (1547). Tyto tři knihy bylo možné nalézt na stolech majitelů velkostatků či v zapadlých důlních městech ve španělských či holandských koloniích anebo v jezuitských knihovnách. Měnily svět. Dnes poprvé dostáváme do ruky v českém překladu klasické Deliovo dílo o hornictví. Svým duchem již náleží do doby osvícenských reforem, které se snažily zlepšit hospodářství rakouské monarchie a umazat obrovský státní dluh. Tato doba je v Čechách známa jako období „slovenského hornictví“, kdy se k nám nazpět z uherských horních měst vrací nové báňské technologie. Nejedná se zde jenom o hornictví, ale rovněž o historii českého průmyslu i celé země, protože dějiny málokteré země jsou tak spjaty s hornictvím, jako je tomu v zemích Koruny české.

Zdroj anotace: Web obalkyknih.cz



Dostupné zdroje

Městská knihovna v Praze
NK Praha
Srovname.cz
Zboží.cz
KNIHCENTRUM.cz


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)