Vyhledávat v databázi titulů je možné dle ISBN, ISSN, EAN, č. ČNB, OCLC či vlastního identifikátoru. Vyhledávat lze i v databázi autorů dle id autority či jména.

Projekt ObalkyKnih.cz sdružuje různé zdroje informací o knížkách do jedné, snadno použitelné webové služby. Naše databáze v tuto chvíli obsahuje 2893647 obálek a 874269 obsahů českých a zahraničních publikací. Naše API využívá většina knihoven v ČR.

Registrovat »    Zapomenuté heslo?

Víra a vědění: století a odpuštění : (rozhovor Michela Wieviorky s Jacquesem Derridou)



Autor: Derrida, Jacques, Wieviorka, Michel a Bartošek, Pavel
Rok: 2003
ISBN: 9788020410740
NKP-CNB: cnb001297782
OCLC Number: (OCoLC)56848581
OKCZID: 110011273

Citace (dle ČSN ISO 690):
DERRIDA, Jacques. Víra a vědění: Století a odpuštění : (rozhovor Michela Wieworky s Jacquesem Derridou). Překlad Pavel BARTOŠEK. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 2003. 128 s. Myšlenky, sv. 12.

Hodnocení: 3.6 / 5 (5 hlasů)


Digitální objekty

Národní digitální knihovna (dostupné pouze v této knihovně)
Moravská zemská knihovna v Brně (dostupné pouze v této knihovně)



Anotace

 

Dva Derridovy příbuzné texty o náboženství a odpuštění se pokoušejí umístit současné myšlení do kontextu doby, charakterizované dvěma hlavními jevy. Prvním je tolik diskutovaný „návrat náboženství“. Náboženské války, rostoucí fundamentalismus, střet civilizací, střelba u Abrahamovy hrobky, tedy u hrobky zakladatele tří monoteistických náboženství. A na druhou stranu dalajlámova televizuální diplomacie, bezprecedentní rychlost a délka papežových cest, encyklika Evangelium vitae prodávaná na CD-ROMu, různá televizní kázání, souhrnně tedy náboženství dokonale přizpůsobené dnešním technickovědeckým, ekonomickým a mediálním silám. Druhý hlavní fenomén dnešní doby můžeme označit novotvarem „globalatinizace“. Jde o zvláštní alianci mezi tele-technovědeckým kapitalismem a křesťanstvím jakožto zkušeností smrti boha. Na jednu stranu tedy víra a tradicionalismus, na druhou stranu vědění a sekularizace a demokracie. Můžeme odmítat globalatinizaci, ale věřit v demokracii jako univerzální model? Dokážeme myslet univerzalitu, která by nebyla pro druhého formou zla? Není nakonec dekonstrukce pokračovatelem a legitimním dědicem Kantova projektu osvícenství a jeho Náboženství v mezích pouhého rozumu? Tak zní otázky, které kniha klade. Derridovou snahou je uchopit přítomnost nejen jako filozof, religionista či teoretik demokracie, i když do všech těchto oborů zasahuje. Chce ji myslet, ne bez přiznané aporetičnosti, v celkovosti, globálnosti a univerzálnosti, ale s jistou religio, zdrženlivostí a skrupulí, respektem a odpovědností, poutající k druhému dříve než k sobě samému a předcházející všem.

Zdroj anotace: Web obalkyknih.cz



Dostupné zdroje

Svaz českých nakladatelů a knihkupců
Antikvarium s.r.o.
Můj antikvariát
Databázeknih.cz
KNIHCENTRUM.cz


Přidat komentář a hodnocení

Od: (127.0.0...)